Pěstování bylinek v bytě

Rostliny, které milují slunce, ho potřebují alespoň šest hodin denně, aby dobře prospívaly. Proto mnohé z nich v bytě živoří. Při nedostatečném světle rostliny slábnou a vytahují se, vytvářejí menší lístky a méně voní. Když vybíráte místo pro bylinky v místnosti, uvědomte si, že odrazové schopnosti skla, mohou snížit intenzitu světla o 30 až 50 %. Zvažte rovněž vnější prostředí, velká bílá stěna ze skla proti oknu může fungovat jako zrcadlo, které zpětně odráží příliš mnoho světla. Naopak zjevně slunné okno může mít přístup světla omezen hlubokými podhledy a římsami či stěnou. Vnitřní bílá stěna a lesklé povrchy také zvýší množství světla. Rostliny každý den trochu pootočte, aby se na všechny části dostalo stejné množství slunce, nebo uvažujte o umělém osvětlení jako dodatečnému zdroji.

Bazalka vyžaduje slunnou polohu a dobře snáší suchý vzduch. Tymián, šalvěj, majaoránka, pelargónie a levandule mají rovněž rády přímé slunce, stejně jako kopr, seturejka a pažitka, ale těm zase vyhovují nižší teploty. Rozmarýn má rád světlo (může být i světlo odražené), ale dává přednost teplotám asi 15 C, aby vykvetl. Koriandr, toten a petržel mají také raději tuto kombinaci.
Kozalec a meduňka snášejí plné slunce, ale i lehký stín. Máta a kerblík mají rády trochu slunce, ale ne horké, polední a vlhkou, chladnou půdu. Aloisie trojlistá a vavřín mají raději filtrované slunce s bohatou zemí a chladným stanovištěm.