Bazalka pravá

Home | Bylinky | Bazalka pravá

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých. Kvete od června do září. Je původem z Indie a z dalších vlhkých tropických regionů Asie, kde byla pěstována více než 5000 let. Do Evropy se dostala v 16. století a v současnosti se pěstuje většinou na zahradách a v domácnostech.

Účinné látky bazalky

Bazalka obsahuje hlavně silice (až 1,5 %) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem) a linaloolem a přibližně 5 % tříslovin, dále flavonoidy, glykosidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, bazalkový kafr, tanin, cinoel a jiné látky.

Látky obsažené v bazalce napomáhají správnému trávení. Stimuluje metabolismus, pomáhá odbourávat tuky. Působí proti depresi a nespavosti. Mírní bolesti hlavy. Děti do dvanácti let a těhotné a kojící ženy by měly bazalku konzumovat s rozmyslem.

B-Skin 60 kapslí Organic India
B-Skin 60 kapslí Organic India
B-Skin 60 kapslí Organic India

B-Skin Organic India 60 kapslí je dokonale vyvážená směs bylin. Mimo jiné působí antioxidačně, podporuje správnou funkci imunitního systému, jater a má pozitivní vliv na pokožku a pleť.

Pečlivě vybraná směs santalu červeného, mořeny srdčité, kurkumy dlouhé, bazalky posvátné a chebule srdčité z ekologického zemědělství, která má řadu pozitivních účinků na organismus.

Koupit

Využití bazalky

Čerstvé nebo sušené listy se používají jako univerzální koření. Pěstují se formy s listy zelené a červené barvy. Odlišné je také aroma – od typické vůně bazalky po skořicovou a citrónovou. Různé barevné formy působí v kontejnerech velmi dekorativně.

Jak pěstovat bazalku

Bazalka je jednoletá bylinka, kterou musíme správně stříhat, aby nám vydržela co nejdéle. Jak pečovat…