Byliny jako první pomoc při nachlazení dětí

Mezi typické projevy zimních viróz patří především kašel a rýma. U malých dětí se šíří velmi rychle, protože se neustále pohybují v dětských kolektivech a to ať už navštěvují mateřskou školku či základní školu. Skvělým doplňkem, či dokonce alternativou pro léčbu těchto neduhů, mohou být bylinky. Jako první pomoc můžete využít heřmánek nebo lípu obecnou, která podporuje pocení, díky kterému se z těla eliminují škodlivé látky. Vhodnou alternativou může být i šípek, který obsahuje velké množství vitamínu C, jež podpoří imunitu dětského organismu.

Kašel

Kašel jde, většinou, ruku v ruce s bolestí v krku. Proti kašli pomáhá jitrocel, který podpoří vykašlávání. Užitečným pomocníkem je také mateřídouška. Díky silicím v ní obsažených pomáhá mírnit průběh kašle. Lze ji využít nejen zevně, ale i ve formě inhalací. Obdobné účinky nabízí také tymián.
Velkým pomocníkem je divizna velkokvětá, která obsahuje flavonoidy, třísloviny a saponiny. Tyto látky pomáhají v boji jak proti suchému, tak i vlhkému kašli. Kromě toho snižuje nucení ke kašli.

Rýma

Velmi nepříjemnou a dlouhotrvající zdravotní obtíží, jíž doprovází výtok, kýchání a snížená neprůchodnost dutiny nosní, je zánět nosní sliznice. Je to, velmi často, následek virové infekce, která napadá sníženou dětskou imunitu. Nejlepším pomocníkem je inhalace, kterou připravíme pomocí rostlinných extraktů. Díky vlhkému vzduchu, který během inhalace vzniká, dochází k uvolnění dutiny nosní. Mezi bylinky, které jsou pro inhalaci vhodné, patří heřmánek, který má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Kromě toho podpoří imunitní systém. Použít lze také tymián, mátu nebo levanduli. Regeneraci dutiny nosní zajistí měsíček. Pro podporu organismu proti virům a bakteriím lze využít tinkturu z grepového semínka, lichořeřišnici nebo česnek.

Knihy o bylinkách

Podívejte se jaké knihy o bylinkách jsou na trhu.

Koupit knihy o bylinkách