Nastydnutí

Home | Zdraví | Nastydnutí

Mezi příznaky nastydnutí patří rýma, kašel, bolest v krku a u někoho i zvýšená teplota. Ideální je, pokud můžete zalehnout na několik dní do postele. Velkým pomocníkem, který příznaky zmírní a pomůže v boji proti nim, jsou bylinky, které používaly už naše babičky.
Zaručeně spolehlivým lékem je zázvor a to díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům. Také pomáhá rozpouštět hleny a pomáhá v boji proti bolestem hlavy. Proti virům a bakteriím skvěle funguje i česnek.

Nastuzení a rýma

Osvědčenou bylinkou proti rýmě je heřmánek, z něhož si můžete připravit lahodný čaj. Ten má dezinfekční účinky, které ještě zvýšíte přidáním trošky medu. Silný heřmánkový výluh můžete použít i k inhalaci, díky níž si uvolníte dýchací cesty. Další bylinka, která si poradí s rýmou, je černý bez a opět ve formě čaje, který si připravíte z květů nebo plodů. Pomůže také máta a opět buď ve formě čaje nebo inhalace.

Kašel

Proti kašli je nejvhodnější čaj z podbělu, který usnadní vykašlávání a pomáhá snižovat zánět. K dochucení lze použít med a citron. Výborný je také čaj z lipového květu s medem a pomůže i cibulová šťáva.
Mezi další bylinky, které uleví od kašle, patří kořen lékořice, proskurník, jitrocel nebo divizna.

Bolest v krku

Teplota

Pocení podporuje horký lipový čaj oslazený medem, který navíc pomáhá utišit kašel. Pro snížení teploty si také můžete připravit čaj z černého bezu nebo mateřídoušky. Nenápadná a drobná sedmikráska nabízí celou řadu léčivých účinků, jedním z nich je i schopnost snižovat teplotu. Pomůže ve formě bylinného čaje, který si vyrobíme z jejích květů. Teplotu dokáže snížit i vrba bílá. Z její kůry a větviček lze připravit účinný čaj.
Také si můžete připravit bylinnou směs. Na její výrobu budete potřebovat 1 díl květu lípy a 1 díl květu bezu. 1 lžíci směsi přelijte 1/2 litrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Dosladit lze medem. Čaj se popíjí po douškách a teplý.

Knihy o bylinkách

Podívejte se jaké knihy o bylinkách jsou na trhu.

Koupit knihy o bylinkách