Nastydnutí

Home | Zdraví | Nastydnutí

Mezi příznaky nastydnutí patří rýma, kašel, bolest v krku a u někoho i zvýšená teplota. Ideální je, pokud můžete zalehnout na několik dní do postele. Velkým pomocníkem, který příznaky zmírní a pomůže v boji proti nim, jsou bylinky, které používaly už naše babičky.
Zaručeně spolehlivým lékem je zázvor a to díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům. Také pomáhá rozpouštět hleny a pomáhá v boji proti bolestem hlavy. Proti virům a bakteriím skvěle funguje i česnek.

Nastuzení a rýma

Osvědčenou bylinkou proti rýmě je heřmánek, z něhož si můžete připravit lahodný čaj. Ten má dezinfekční účinky, které ještě zvýšíte přidáním trošky medu. Silný heřmánkový výluh můžete použít i k inhalaci, díky níž si uvolníte dýchací cesty. Další bylinka, která si poradí s rýmou, je černý bez a opět ve formě čaje, který si připravíte z květů nebo plodů. Pomůže také máta a opět buď ve formě čaje nebo inhalace.

Kašel

Proti kašli je nejvhodnější čaj z podbělu, který usnadní vykašlávání a pomáhá snižovat zánět. K dochucení lze použít med a citron. Výborný je také čaj z lipového květu s medem a pomůže i cibulová šťáva.
Mezi další bylinky, které uleví od kašle, patří kořen lékořice, proskurník, jitrocel nebo divizna.

Bolest v krku

Bolest v krku je nepříjemný vjem. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábáním a pálením doprovázené chrapotem či potížemi při polykání. Bolest v krku není považována za nemoc, jedná o projev spojený především s infekčním onemocněním dýchacích cest. Důvodem bolesti krku mohou být i různé alergie, znečištěné ovzduší, tabákový kouř, suchý vzduch či ledový, náhlá změna počasí. Bolest v krku může být průvodním příznakem závažnějších nemocí jako je mononukleóza, refluxní choroba jícnu (známé pálení žáhy) či zvětšená štítná žláza. V krajním případě při dlouhotrvajících potížích může jít o projev závažnějších onemocnění jako je rakovina hltanu či jícnu.

Černý čaj

Při akutní bolesti v krku pomáhá také černý čaj s medem. Vypijte jej horký, mělo by se vám ulevit. Tento postup je doporučován hlavně ve chvíli, kdy máte kvůli bolesti problém s polykáním.

Česnek

Česnek má antibakteriální účinky a dokáže posílit imunitní reakci lidského organismu. Oloupaný česnek vložte do úst. Nekousejte, ale jen ho cumlejte jako bonbon. Uvolní se tak antiseptické látky, které působí proti virům a bakteriím.

Česneková sušina, obsažená v ALLICORU, je připravena způsobem, který zajistí maximum původních látek čerstvého česneku. Při speciální úpravě česnekových tablet ALLICOR dochází k uvolňování účinných, avšak většinou aromatických látek až během trávení. Konzument tedy není obtěžován charakteristickým česnekovým pachem.

Česneková sušina Allicoru Super je doplněna komplexem vitamínů, z nichž zvláště vitamín A, B6, B12, C a D3 přispívají k normální funkci imunitního systému. Biotin přispívá k udržení normálního stavu vlasů, sliznic a pokožky.

Cibule

Cibule nakrájená na kousky se vloží s cukrem do hrnku, kde pustí šťávu a vytvoří tak sirup.

Jitrocel

Ve formě sirupu či sušený do čaje pomáhá při škrábání v krku i kašli

Med

Pro své antiseptické vlastnosti (hlavně v kombinaci s citronem) je vhodným sladidlem do bylinkových čajů.

Šalvěj

Výluh je vhodný ke kloktání jako teplý i studený. Neměly by jej používat těhotné, kojící ženy a malé děti.

Zázvor

Kořen zázvoru je ideální pro přípravu čaje při nachlazení, v kombinaci s medem a citronem.

Teplota

Pocení podporuje horký lipový čaj oslazený medem, který navíc pomáhá utišit kašel. Pro snížení teploty si také můžete připravit čaj z černého bezu nebo mateřídoušky. Nenápadná a drobná sedmikráska nabízí celou řadu léčivých účinků, jedním z nich je i schopnost snižovat teplotu. Pomůže ve formě bylinného čaje, který si vyrobíme z jejích květů. Teplotu dokáže snížit i vrba bílá. Z její kůry a větviček lze připravit účinný čaj.
Také si můžete připravit bylinnou směs. Na její výrobu budete potřebovat 1 díl květu lípy a 1 díl květu bezu. 1 lžíci směsi přelijte 1/2 litrem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Dosladit lze medem. Čaj se popíjí po douškách a teplý.

Znáte Naděje-byliny.eu ?

Českou rodinnou firmu založenou oceňovanou bylinkářkou Mgr. Jarmilou Podhornou.

Koupit bylinky