K omezení bronchiálních infekcí jezte syrové česnekové stroužky, jsou silně antibiotické. K odstranění tekutiny a hlenu z plic a dýchacích cest užívejte jablečník (Marrubium vulgare). Pijte horký standardní nálev třikrát denně.
Další důležitou bylinou pro léčbu plicních potíží, kašle, rýmy a astmatu je podběl (Tussilago farfara). Nálev z listů a květů uklidní průdušky, podpoří hojení tkání a ochrání jemný sliz membrán před dalším podrážděním.
K zmírnění křečovitého kašle a vypuzení slizu připravte sirup z petrklíčových květů (Primula veris) či odvar z petrklíčového kořene, který mírně vařte po dobu pěti minut a pijte 1 šálek (225 ml) třikrát denně. Může být i kombinován s podbělem a anýzem (Pimpinella anisum). Anýz je expektorans a může rovněž směs lépe ochutit.
Při dráždivém průduškovém kašli provázeném katarem je vynikajícím léčivem, zvláště pro děti, kořen omanu (Inula helenium), který má expektorační a antiseptické vlastnosti a zároveň uklidňuje. Připravte nálev z 5 ml drceného kořene v 225 ml studené vody a macerujte 9 hodin. Pijte teplý třikrát denně.
Dráždivý kašel lze rovněž uklidnit nálevem z prášku kořene proskurníku (Althaea officinalis). Dobře se kombinuje s jablečníkem (Marrubium vulgare) a lékořicí (Glycyrrhiza glabra).
Na suchý kašel zkombinujte podběl s jablečníkem a diviznou (Verbascum thapsus).
Při plicním kataru aplikujte kataplasma z čerstvě mletého hořčičného semene. Smíchejte 110 g semínek s teplou vodou, aby vznikla hustá pasta. Pastu dejte mezi dva kusy gázy, spodní namočený, aby se se nepřilepil na kůži. Nechte působit pouze 1 minutu. Jestliže kůže zčervená, masírujte příslušným aromatickým olejem či jakýmkoliv rostlinným olejem. Spolu s hořčicí lze použít lněného semena k léčení plicního kataru.
Čaj z listů jitrocele (Plantago major) je mírné expektorans a bylinu hojně pěstují ruské farmaceutické společnosti. Standardní nálev z badyáníku pravého (Illicium verum) pomůže vykašlávat a má antibakteriální vlastnosti. Dobře se mísí s ostatními léčivy proti kašli.