Oblíbený cyklus se vrací na televizní obrazovku ČT1. Druhá série magazínu o dovednostech našich předků začala včera s podtitulem Jsme tu zas. Sledujte každou neděli v 18:25 na ČT1, uvádějí Tereza Hátleová, Petr Pěknic Simona Tancerová známá též z pořadu Kouzelné bylinky.
Obsah Prvního dílu II. řady
Kromě ohlédnutí za první řadou a krátké reportáže ze Selské slavnosti v Holašovicích jsme se dostali k tomu co nás nejvíce zajímá bylinkám.
Neobvyklé druhy voňavých muškátů našich babiček divákům představil zahradník Jakub Krulich ze Zahradnictví Krulichovi. Historické klášterní zahradnictví kde mají cca stovku druhů voňavých muškátů. Babičky je dávaly na parapety, kde pěkně provoní oknem místnosti, odpuzují hmyz a používaly jej také pro pečení sladkých buchet.
Pro potěchu oka nám pak zahradník doporučuje záplevák.
Naše babičky je využívali pro okrasnou funkci a jsou také odrůdy na obruby záhonů či pro řez – na ruční kytice. Trvalky se dnes málo využívají, lidé se bojí že vyžadují mnoho péče. Což není tak úplně pravda.
V sekci domácí lékař můžete dozvědět o základech macerace. Jako o nejednodušším využití cenných látek z léčivých bylinek a také recept na bylinkový čaj proti nachlazení.
Recept na čaj proti počínající viróze: Květy bezu černého, květ lípy malolisté, tužebník jilmový – předchůdce acilmpírinou, tymiján obecný – který čistí horí cesty dýchací dejte do konvičky. Zalejte vodou cca 80 C a nechat 20 minut macerovat. Poté stačí scedit a užívat teplé.
Z tradiční česká kuchyně pak recept na česká klasika Honzovy nadýchané tvarohové buchty.
Sledovat pořad můžete ze záznamu na iVysílání.cz: Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli – Jsme tu zas
V naší video sekci můžete nově najít odkaz na seriál – pořad Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli.