Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli

Seriál České televize Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli má aktuálně svou druhou sérii (II. řada).

Kromě babiččiných receptů se pořad zaměřuje také na využití léčivé síly přírody a tradiční péči o zdraví v dědictví pokolení.

V sekci Domácí lékař pak na to jak nám rady a rady a moudrost minulých generací pomohou lépe a radostněji žít. Receptury, které naše babičky znaly a my je tak trochu pozapomněli.

Navštívíme místa, kde se na chvíli zastavil čas, a možná v historických tradicích a svátcích nalezneme „lék“ na stres dnešního světa. Pohlazením pro duši budou i naše výlety do krásných koutů naší země a za nadšenci, kteří se věnují starým řemeslům. Inspiraci a postupy, které v Čechách a na Moravě nejsou běžné, budeme hledat i u našich sousedů.

S metodami lidového léčitelství a s bylinkami, stejně jako s radami pro tělo i mysl, nás bude pravidelně seznamovat Simona z pořadu Kouzelné bylinky.

Více o pořadu:
V uspěchané moderní době se lidé stále více vracejí k tradičním vyzkoušeným postupům, které umožňují žít i dnes v „bio“ prostředí s respektem vůči přírodě a dopřát si kvalitní domácí potraviny nebo spotřební věci nezatížené umělou chemickou výrobou. Postupy a recepty našich předků budou inspirovat nejen diváky vyznávající moderní ekologický životní styl, well fare, fare trade, ale stále více i „běžného“ občana České republiky. V dokumentárním lifestylovém magazínu bude divácky přístupnou formou ukázáno, jak naši předci dokázali využít všechno, co jim příroda nabízela. Tématem bude například starý způsob chování prasete, jeho šetrné usmrcení a následné využití téměř všech jeho částí nebo tradiční zpracování ovocných pálenek ze slív, hrušek nebo meruněk. Jedním z hlavních témat bude, jak se dá moderní život skloubit s historickou tradicí. Divák se tak třeba dozví, jak si zřídit zahrádku v květináči na balkóně.

Česko, 2018, 20×26 min
Režie: Petra Ležáková, Tibor Szilvási, Vít Karas, Jiří Berka
Hrají: Petr Pěknic (mod.), Tereza Hátleová (mod.), Simona Tancerová