Hořčice setá

Home | Bylinky | Hořčice setá

Hořčice setá (Sinapis alba), též známá jako bělohořčice setá (Leucosinapis alba) nebo bílá hořčice, je jednoletá rostlina se zlatožlutými květy, patřící do čeledi brukvovitých. Kvete v červnu a v červenci. Blízce příbuzná je jí hořčice černá (Brassica nigra). Obě jsou významnými medonosnými rostlinami a pěstují se téměř po celém světě. Výjimečně ji můžeme nalézt růst divoce na mezích, podél cest, či na úhorech.

Nejznámější je její zpracování v potravinářském průmyslu na oblíbenou pikantní pochutinu – hořčici. Dále se využívá také v lékařství, na výrobu mýdla, či mastného oleje, jako účinné zelené hnojivo, nebo velmi výživné krmivo.

Účinné látky hořčice

Kromě mastného oleje obsahují semena glykosid sinalbin a fermenty, které reagují s vodou a uvolňuje se hořčičná silice v podobě tekutého, štiplavého a těkavého oleje (oleum Sinapsis aetherum). Působí dráždivě a místně prokrvuje.

Hořčice černá obsahuje glykosid sinigrin, jehož štěpením rovněž vzniká hořčičná silice, její účinky jsou však o dost silnější.

Olej hořčičný 350ml

Olej hořčičný 350ml

100 ml výrobku obsahuje 27,4g linolové kyseliny. Kyselina linolová (omega 6) přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Příznivého účinku se dosáhne při přívodu 10 g kyseliny linolové denně.

  • olej z hořčičných semen
  • z prvního lisu, nerafinovaný
  • určený k použití ve studené kuchyni
  • s vysokým obsahem polynenasycených tuků

Koupit

Olej je určen k použití za studena, jako přídavek do salátů nebo k přímé konzumaci.

Využití hořčice

Z mladých listů hořčice černé i seté lze připravit jídlo – jarní salát.

Hořčičné těsto – slouží k odvádění bolesti zejména při vleklém svalovém revmatismu, přikládá se krátce v podobě obkladu na plátně.
Hořčičný papír – je hořčičné těsto smíchané s lepidlem na papíře, dostupné v prodejní síti lékáren, přikládá se lehce namočený.
Hořčičný lék – je hořčičný olej smíchaný se zředěným lihem, bolestivé místo se malým množstvím potírá, či na krátký okamžik přikládá ve formě obkladu (5–10 min).
Hořčičný glycerin – podobně jako hořčičný lék, příprava na bázi glycerinu.
Hořčičná koupel – spojení hořčičné mouky a vody.
Hořčičná mast – odstraňuje žluté kožní skvrny.

Hořčičné silice způsobují při delším kontaktu s pokožkou překrvení kožních vlásečnic a vznik puchýřů. Snesitelná délka je do lehkého zčervenání pokožky, většinou 10–15 minut.