Jak vybrat květináč

Přehled květináčů

Přehled květináčů vhodných k pěstování bylinek jsme pro vás připravili na samostatné stránce: květnáče na bylinky
Jak pěstovat bylinky v květináčích popisujeme také v samostatném článku.

Výběr květináče

Květináče jsou k dostání ve všech tvarech, velikostech a v široké škále materiálů. Pro jednotlivé rostliny jsou květináče pravděpodobně nejpraktičtější. Kontejnery z plastů mají rozumné ceny, snadno se čistí, skladují a jsou lehké. Tato poslední vlastnost umožnuje zkontrolovat vlhkost půdy pouhým zdvihnutím květináče. Jestliže chcete nechat květináče celý rok venku, ujistěte se, že plastická hmota v chladných obdobích netrpí.

Hliněné květináče

Neglazované hliněné květináče mají větší estetický půvab, a protože jsou porézní, umožnují, aby se přebytečná voda odpařila. Zkontrolujte obsah vlhkosti poklepem klouby, tupý úder znamená příliš vlhkou půdu, duté zvonění pak suchou půdu. Půda v hliněných květináčích vysychá rychleji než v plastikových, takže budete muset zalévat častěji. Nové hliněné květináče namočte před použitím na 24 hodin do vody.

Velikosti květináčů

Tradiční kulaté květináče jsou vyráběny podle čísel, která znamenají jejich průměr a zhruba jejich výšku. Takže 8 cm veliký květináč, ve kterým se prodává většina bylin, má 8 cm v průměru a je 9 cm vysoký. Silné rostliny tuto velikost rychle přerostou, a proto hned při nákupu prověřte, jestli rostlina již nepotřebuje přesadit. Jestliže kořeny už přerůstají nebo se květináč zdá být přeplněný, přesaďte rostlinu do květináče o jedno číslo větší. Možná vás překvapí, že květináč o velikosti 10 cm pojme dvakrát tolik země co do objemu než 8 cm květináč a 11,5 cm květináč pak třikrát tolik.

Závěsný květináč

Nezapomeňte, že květináče mohou být i závěsné. Tedy, že jej můžete zavěsit do prostoru.
Stačí bna to použít řetízek na květináč třeba na webu Kutil.cz.

Znáte Naděje-byliny.eu ?

Českou rodinnou firmu založenou oceňovanou bylinkářkou Mgr. Jarmilou Podhornou.

Koupit bylinky