Lípa malolistá (srdčitá)

Lípa malolistá, u nás také známá jako lípa srdčitá, je mohutný strom, který dorůstá až 30 metrů. Oblíbený parkový a alejový strom roste téměř po celém území České republiky, jen v horách jich moc nenaleznete. Lípa je velice oblíbený strom řezbářů pro jeho měkké dřevo. Na zahradě vám v horkých dnech dopřeje stín. Ovšem to nejsou všechny jeho výhody. Silně aromatické květy a listy lípy vám pomohou od mnoha neduhů nebo nemocí.

Kdy se vydat na sběr květů?

Lípa malolistá kvete během června a července. Ovšem sběr žlutobílých květů je vhodnější spíše na začátku tohoto období. Uvnitř květu nesmí být plod, proto sbírejte nerozkvetlé květy. Květy lípy stříbrné a americké jsou podobné, ale nemají žádné pozitivní účinky na vaše zdraví.
Natrhané květy důkladně usušte. Případná zbylá vlhkost může zapříčinit vznik nežádoucích plísní.

Účinky lípy malolisté

  • Z usušených květů si uvařte čaj, který vám pomůže při nachlazení, zejména při ošklivých záchvatech kašle – rozpouští hlen – a vysoké horečce. Čaj podporuje pocení. Pro ještě větší účinky, smíchejte čaj s černým bezem.
  • Uvařte si lipový čaj před důležitým jednáním nebo zkouškou. Pomůže vám zůstat v klidu.
  • Při vysokém krevním tlaku, pijte lipový čaj pravidelně. Pomůže vám ho snížit.
  • Čaj pomáhá při potížích s močovým měchýřem a ledvinami.
  • Pitím lipového čaje zpevníte vaše cévy a snížíte hladinu cholesterolu.

Lipové listy spařte

Přehnali jste při nějaké fyzické aktivitě a bolí vás svaly? Trápí vás často křeče v nohách. Spařte listy lípy a na postižená místa si dávejte obklady. Obklady zklidní také popálenou kůži a urychlí hojení.

Zkuste lipový olej

Pokud vás trápí tvrdá, hrubá nebo vysušená kůže, je lipový olej to pravé pro vás. Dejte lipové květy do zavařovací sklenice a zalijte alkoholem a vodou v poměru 1:3. Sklenici uzavřete a nechte dva týdny uležet. Tento recept můžete použít k výrobě i tinktury i z jiných květů. Lipová tinktura pomáhá v boji s akné a zanechá vaši pokožku vláčnou.

Vyrobte si lipovou ústní vodu

Uvařte si odvar z lipového květu a smíchejte s odvarem z máty. Voda působí antibakteriálně a váš dech bude krásně vonět.

Knihy o bylinkách

Podívejte se jaké knihy o bylinkách jsou na trhu.

Koupit knihy o bylinkách