Bylinné koupele

Koupel je podle fytoterapeutů optimálním způsobem, jak využít byliny. Podle jejich názoru má někdy dokonce lepší účinek než vnitřní užití. Můžeme zvolit několik způsobů, jak sílu bylin do vody dostat.

Jak na domácí bylinné koupele?

Pokud použijeme bylinky čerstvé, vezmeme větší množství, než bychom dali sušených. Vytvoříme si ze slabé průhledné netkané textilie anebo gázy polštářek například obdélníkového tvaru o rozměrech 10 krát 6 centimetrů anebo čtverec 10 krát 10 centimetrů. Naplníme ho směsí bylinek a nejlépe režnou nití ho ručně anebo na šicím stroji prošijeme.

 

Můžeme si našít i sáčky, které jen stáhneme provázkem. Do vany napustíme zhruba deset litrů horké vody. Vložíme sáček s bylinkami. Asi po deseti minutách louhování dopustíme vodu, přitom si regulujeme teplotu. Optimální je kolem 38 stupňů Celsia. Při vyšších teplotách se tělo potí a hůře vstřebává účinné a blahodárné látky.

Bylinný sáček ve vaně ponecháme po celou dobu našeho koupání. Sáček můžeme použít i jako žínku s přirozeným peelingovým účinkem. Když ve vaně třeba jen relaxujeme, můžeme sáček použít třeba jako obklad. Naplněné polštářky nebo sáčky mají tak dvojí užití. Pomocí nich si připravíme jednak výluh a ještě nám poslouží jako žínka nebo obklad. Bez gázy a šití se obejdeme, pokud si připravíme z bylin odvar. Bylinky svaříme ve větším hrnci a odvar pak vlijeme do vany, kde ho zředíme. Lze použít i různé tinktury. Pamatujme ale, že rostliny v přírodním stavu jsou účinnější.

K regenerační koupeli poslouží bylinky, které příznivě působí na odstranění únavy, třeba po nějaké námaze. Tělu prospěje i koupel detoxikační, při které dojde k odstranění cizorodých látek. K detoxikaci použijeme jehličky rozmarýnu, nať šalvěje, yzopu a kopřivy, plody jalovce nebo semena hořčice. Zklidňující účinky mají natě mateřídoušky, bazalky, meduňky nebo květ heřmánku. Energii dodají nať máty, jehlice borovice nebo rozmarýnu, a také citronová tráva. Protizánětlivě a na problémy s klouby působí list slézu a kostivalu, nať třezalky a přesličky, ale i kořen kostivalu.

Bylinné koupele v Čechách

Přívětivá horská krajina, čistý vzduch, půvabná zákoutí. To vše lákalo turisty k návštěvě malé podhorské vesničky Komorní Lhotky v Beskydech na Frýdecko-Místecku už za dob Rakouska – Uherska. A výlety do okolí si zpestřovali pobytem ve vodoléčebném ústavu. Ten byl v obci založen v roce 1880. Dnes už neexistuje a na jeho místě stojí hotel Premiér.

Ovšem ještě i dnes najdete na úpatí bájné hory Goduly jinou raritu. Dřevěné bylinné lázničky. Na tomto místě objevil totiž na svém pozemku už v roce 1860 sedlák Jiří Valica pramenité vřídlo. A protože měl podnikavého ducha, postavil tři dřevěné vany a zval návštěvníky ke koupelím. Svým primitivním lázním dal hrdý název – Quellen Bad.

Na přípravu koupelí používáme pramenitou vodu z hory Godula. Koupel se připravuje ze sušených bylin. Výluh se do vany přidává spolu s pytlíkem bylin a dále tak probíhá uvolňování účinných látek. Koupel působí nejen obsaženým výluhem bylin, ale také aromaterapeuticky. Teplota vody se pohybuje mezi 35-40°C, na jejíž ohřev používáme dubové dřevo. Doporučená doba koupele je 20 minut. Po ukončení koupele pak dalších 20 minut strávíte na lehátku, zabaleni do prostěradla a teplé deky. Toto pokračování procedury vede k dalšímu uvolnění, vyloučení škodlivých látek z těla a umocňuje příjemné pocity. Koupele mají dlouhodobý efekt, pokud následují denně či obden v celkovém počtu alespoň 10 procedur. Prohřáté tělo v teplé vodě a při následném odpočinku se uvolní a masáž je pak účinnější.

Znáte Naděje-byliny.eu ?

Českou rodinnou firmu založenou oceňovanou bylinkářkou Mgr. Jarmilou Podhornou.

Koupit bylinky