Zázvor lékařský (pravý)

Home | Bylinky | Zázvor lékařský

Zázvor lékařský (zastarale zázvor pravý; lat. Zingiber officinale) je rostlina z čeledi zázvorníkovitých (Zingiberaceae). Pochází z Číny nebo Indie. Oddenek se používá jako koření pod názvem zázvor.

Jedná se o vytrvalou bylinu dorůstající výšky až 90 cm. Oddenky jsou aromatické, tlusté laločnaté a světle nažloutlé. Nesou dlouhé, jednoduché, střídavé a úzké kopinaté listy, které jsou asi 2-3 cm široké.

Rostlina vyvíjí několik bočních výhonků, které začínají schnout, když rostlina zraje. Zázvor kvete velice vzácně. Květy jsou malé, zbarvené žlutě a fialově. Oddenek rostliny je využíván k léčebným účelům popsaným dále, stejně jako k účelům kulinářským. Celosvětově se v kuchyních využívá v čerstvé, sušené i nakládané formě.

Štiplavá pikantní sladká chuť dodává jedinečnou chuť mnoha sladkým i slaným receptům. Sušený zázvor v podobě prášku se typicky používá jako složka perníkového koření, k dochucení sušenek, koláčů, či při výrobě zázvorových limonád nebo piva. Čerstvý zázvor se využívá jako koření, k výrobě zeleninových či masných polotovarů. Obě formy využívaného zázvoru slouží k přípravě kávy i čaje.
Ve Vietnamu se dokonce využívají i čerstvě nakrájené listy jako obloha, které pokrmům dodávají mnohem jemnější chuť zázvoru než nakrájený kořen. A konečně, zázvor se dá konzumovat i jako cukroví, a to ve své kandované formě

Účinné látky zázvoru

Nutriční složení zázvoru závisí na jeho druhu, odrůdě, podmínkách pěstování a skladování. Čerstvý zázvor obsahuje průměrně ve 100 g 80,9 g vody, 2,3 g bílkovin, 0,9 g tuků, 12,3 g sacharidů a 2,4 g vlákniny. Z minerálních látek je nejvíce zastoupen draslík (415 mg/100 g), hořčík (43 mg/100 g), fosfor (34 mg/100 g) a vápník (16 mg/100 g). Zázvor je i zdrojem vitaminů – nejhojněji je zastoupen vitamin C (5 mg/100 g), niacin (0,75mg/100 g), vitamin E (0,26mg/ 100 g) a kyselina pantothenová (0,203mg/100 g).

Kitl Eligin BIO 120 kapslí

Kitl Eligin BIO 120 kapslí

Eligin je extra silný zázvor na podporu imunity s vitamínem C. Je vyrobený z kvalitního Bio zázvoru s vysokým množstvím účinných látek. Eligin je ve speciálních kapslích pro potlačení pálivé chuti.

Zázvor, který Kitl Eligin Bio obsahuje, přispívá k přirozené obranyschopnosti imunitního systému a k normální hladině cukru v krvi. Také přispívá k normální funkci dýchacího systému. Pomáhá potlačovat projevy nauzey/zvracení. Vitamín C přispívá k normální funkci imunitního systému.

Koupit

Využití zázvoru

Zázvor se v lidovém léčitelství používá již od nepaměti. Zázvor se konzumuje v mnoha podobách: nakládaný, kandovaný, je z něj možné připravit výborný čaj nebo limonádu. Zázvorový čaj s medem je skvělý léčebný prostředek při chřipce a nachlazení – má totiž protizánětlivé a prohřívací účinky. Zázvorové bonbony jsou také dobré proti nevolnosti při jízdě autem a mořské nemoci. A zázvor údajně funguje i jako afrodisiakum.