Třapatka

Home | Bylinky | Třapatka

Třapatka (Echinacea) je jeden z rodů květin ozdobných květem z čeledě hvězdnicovitých (Asteraceae), které mají stejné české pojmenování třapatka. Druhý rod nazývaný česky „třapatka“ je rod Rudbeckia. Tato anomálie vznikla následkem rozdělení původně jednoho rodu Rudbeckia do více rodů. V současnosti se již pomalu začíná používat pro rostliny rodu Echinacea, byť ještě nekodifikovaného, českého názvu třapatkovka.

Má velký význam v okrasném zahradnictví, kde představuje důležitou skupinu nenáročných trvalek vytvářejících různobarevné skupinky různých barev, existuje mnoho kultivarů . Rozmnožuje se semeny, řízky i dělením trsů.

Obsahuje několik chemických látek, které hrají roli v léčebných účincích rostliny. Mezi ně patří polysacharidy, glykoproteiny, alkamidy, esenciální oleje a flavonoidy. Chemické látky obsažené v kořenu se výrazně liší od těch, které se nacházejí v bylinné části rostliny. Kořeny mají vysoké koncentrace esenciálních olejů, zatímco nadzemní části rostliny mají tendenci obsahovat více polysacharidů. Výzkum naznačuje, že kořen rostliny je nejúčinnější. V Německu jsou schváleny léky z třapatky nachové (Echinacea purpurea) pro léčbu nachlazení, infekci horních cest dýchacích, močových cest a pomalé hojení ran, z kořenů rostliny třapatky bledé (Echinacea pallida) naopak pro léčbu chřipky.

Připisuje se ji mnohé léčebné vlastnosti, zvláště celkové posílení imunity. Léky, asi 800 druhů, bývají ve formě tablet, tinktur a léčebných čajů. V závislosti na fantazii jednotlivých výrobců jsou prý vhodné k léčbě nachlazení, kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny a dále např. dále k léčbě, popálenin, lupenky, bércových vředů, syfilidy, rakoviny atd. Přesto řada renomovaných zdravotnických organizací považuje dosavadní výzkumy v tomto směru prováděné za ne zcela prokázané a spíše nahodilé, které nelze příště zopakovat.

V současnosti je uznáváno 9 druhů rodu (Echinacea):

třapatka bledá (Echinacea pallida (Nutt.) Nutt.
třapatka krvavá (Echinacea sanguinea Nutt.)
třapatka nachová (Echinacea purpurea) Moench
třapatka nápadná (Echinacea paradoxa (J. B. S. Norton) Britt.
třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia DC.
Echinacea atrorubens Nutt.
Echinacea laevigata (C. L. Boynton et Beadle) Blake
Echinacea simulata McGregor
Echinacea tennesseensis (Beadle) Small

Znáte Naděje-byliny.eu ?

Českou rodinnou firmu založenou oceňovanou bylinkářkou Mgr. Jarmilou Podhornou.

Koupit bylinky