Řeřicha setá

Home | Bylinky | Řeřicha setá

Řeřicha setá (Lepidium sativum), též někdy nazývaná řeřicha zahradní, je rychle rostoucí jedlá bylina. Pochází z Blízkého východu, na území Česka místy zplaňuje. Pěstuje se též jako listová zelenina pro svou výraznou kořenitou chuť a aroma.

Řeřicha setá je jednoletá bylina dorůstající výšky 60 cm. Lodyhy se v horní části větví, listy jsou peřenoklanné, listy rostoucí u země jsou výrazněji stopkaté. Květy jsou uspořádané v hroznech na vrcholech stonků, jsou bílé nebo načervenalé a jen asi 2 mm velké. Kvete od června do srpna. Plodem je šešule. Řeřicha se rozmnožuje jen semeny.

Řeřicha setá má ještě dvě sestry. Tou první je Řeřišnice hořská (Cardamine amara), tou druhou Potočnice lékařská (Nasturtium officinale). Tyto vytrvalé bylinky rostou na březích potoků.

Jak pěstovat řeřichu

Jedná se o nenáročnou bylinu. Semena klíčí po 2 – 3 dnech. Dobře se pěstují na vatě. Sklízí se mladé děložní lístky, a to asi po deseti dnech odřezáváním horní části natě, rostliny rychle dorůstají. Může se pěstovat po celý rok. K pěstování postačí nasypat semena na vlhkou vatu či jiný substrát a ten udržovat vlhký.

Semena řeřichy zahradní připravená na klíčení

Jak si doma nechat naklíčit řeřichu zahradní a již za týden si pochutnávat na bezva čersvé bylince?
Přečtete si kompletní návod – Jak naklíčit a vypěstovat řeřichu. Chuť semínek připomínající ředkvičku příjemně doladí pomazánku nebo jiné studené pokrmy. Klíčky a zelené výhonky řeřichy jsou lehce stravitelné, plné vitamínů minerálů a aktivních enzymů.

Využití řeřichy

Listy řeřichy mají chuť podobnou ředkvičce. Jemně nasekaná se přidává do pomazánek nebo do zeleninových salátů, je možné přidat ji do omáček či paštik. Tepelnou úpravou ztrácí vitamín C a též typickou chuť. Využívá se i ke zdobení obložených mís. Jako koření byla používána ve Starém Římě.

V lidovém léčitelství se řeřicha setá používá jako močopudný prostředek, při zánětech močových cest a dále s přísadou medu proti kašli.

Řeřicha BIO semínka na klíčení Řeřicha BIO semínka na klíčení

Výhonky jsou vynikajícím zdrojem energie, minerálů a vitamínů. V západní fytoterapii se údajně užívá při zánětech močových cest nebo ledvinových kamenech a v Indii ji považují za pánské afrodisiakum na zvýšení potence.

Vlastním sázením a klíčením navíc ušetříte planetu od zbytečného odpadu. Stačí dózu na semínka nevyhazovat a naplnit si ji znovu semínky z Wolfberry ECO REFILL balení, které je vyrobeno z rostlinné, plně kompostovatelné fólie. Uvnitř papírové dózy navíc naleznete jako dárek zajímavé semínko stromu, byliny nebo květiny.

Koupit