Lichořeřišnice větší

Home | Bylinky | Lichořeřišnice | Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) je jediným rodem jednoletých nebo vytrvalých bylin z čeledě lichořeřišnicovité. Původně pochází ze severních tropických oblastí Jižní Ameriky a byla průběžně lidmi rozšiřována do Evropy, Severní a Střední Ameriky, Austrálie i na Nový Zéland a ostrovy v Tichém oceánu, částečně do Afriky a Asie. V příhodných podmínkách lichořeřišnice zplaněla a množí se dále již bez lidského přičinění.

Jsou to většinou dužnaté byliny, některé vytrvalé druhy mají oddenky nebo stonkové (hypokotylní) hlízy. Lodyhy jsou plazivé, až 5 m dlouhé, při šplhání po okolních rostlinách si pomáhají až 20 cm dlouhými ovíjivými řapíky listů. Jednoduché listy vyrůstají střídavě, bez palistů. Rostlinné pletivo obsahuje myrosin. Rostliny hlíznatých druhů rostou zpočátku spíše vzpřímeně, dosahují výšky až 1 m a mají kratší lodyhy.

Extrakt z lichořeřišnice Extrakt z lichořeřišnice 50ml

Jedná se o podpůrný přípravek k posílení správné činnosti močového aparátu. V herbářích se o lichořeřišnici se hovoří jako o „rostlinném antibiotiku“, používaném zejména v oblasti urogenitálního a dýchacího aparátu. Složení: voda, jemný líh, lichořeřišnice standardizovaný extrakt. Lichořeřišnice větší udržuje normální močové cesty a močový měchýř.

Koupit

 

 

Oboupohlavné velké květy jsou souměrné, vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách. Květ obsahuje 8 volných tyčinek, synkarpní gyneceum srostlé ze 3 plodolistů, svrchní semeník s anatropními vajíčky a čnělky se třemi bliznami. Květ má nápadně zbarvených kalich, poskládaný z 5 lístků z nichž dva jsou menší; mívají barvu žlutou, oranžovou, červenou, fialovou nebo různě kombinovanou.

Po opylení hmyzem se vyvine třídílná tobolka, svraštělá nebo výjimečně křídlatá, se semeny bez endospermu. Druhy s hlízami se množí převážně vegetativně.

Celá bylina je poživatelná. Využívána je i čerstvá šťáva lichořeřišnice (např. v kapkách), ale také čerstvá či sušená semena, květy a listy.

Účinné látky lichořeřišnice

Je to rostlina s celou škálou látek působících proti bakteriím i plísním. Používá se k léčbě nemocí ledvin, močového měchýře dýchacích cest, slouží jako diuretikum-je močopudná i k léčbě defektů kůže.

Tinktura z lichořeřišnice

Využití Lichořeřišnice

Je to rostlina s celou škálou látek s bakteriostatickým a insekticidním účinkem, používá se v lidovém léčitelství k léčbě nemocí ledvin, močového měchýře[5] a dýchacích cest, slouží jako diuretikum i k léčbě defektů kůže. Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum, pomáhá při salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku. Používá se též jako pomoc při padání vlasů a proti lupům.
Lichořeřišnice má unikátní vlastnosti – má silné léčivé účinky a navíc je velice ohleduplná k tělu. Lichořeřišnice neničí přirozenou mikroflóru zažívacího traktu a jiných sliznic, tak jako chemická antibiotika.

Přírodní mýdlo na ruce ATTITUDE Super leaves s detoxikačním účinkem Přírodní mýdlo na ruce ATTITUDE Super leaves s detoxikačním účinkem

Přírodní, certifikované, hypoalergení a dermatologicky testované mýdlo na ruce s výtažky ze zelených listů. Nový koncept Super leaves od ATTITUDE, který v sobě skrývá koncentrovanou sílu přírody. Přináší skutečně čistou a zdravou pokožku – odstraní špínu, toxiny, regeneruje, ozdravuje – bez chemie.
Mýdla Super leaves obsahují výtažky z listů potočnice a lichořeřišnice, které jsou známé pro své regenerační schopnosti a bohatství minerálů, vitamínů a růstových faktorů.
Toto mýdlo je dále obohaceno listy citronovníku. Věděli jste, že vitamín C obsažený v těchto listech je přírodní antioxidant? Pomáhá bojovat s volnými radikály, které mají negativní vliv na naši pokožku.

Koupit