Lichořeřišnice

Home | Bylinky | Lichořeřišnice

Lichořeřišnice (Tropaeolum) je jediným rodem jednoletých nebo vytrvalých bylin z čeledě lichořeřišnicovité.

Původně pochází ze severních tropických oblastí Jižní Ameriky a byla průběžně lidmi rozšiřována do Evropy, Severní a Střední Ameriky, Austrálie i na Nový Zéland a ostrovy v Tichém oceánu, částečně do Afriky a Asie. V příhodných podmínkách lichořeřišnice zplaněla a množí se dále již bez lidského přičinění.

Jsou to většinou dužnaté byliny, některé vytrvalé druhy mají oddenky nebo stonkové (hypokotylní) hlízy. Lodyhy jsou plazivé, až 5 m dlouhé, při šplhání po okolních rostlinách si pomáhají až 20 cm dlouhými ovíjivými řapíky listů. Jednoduché listy vyrůstají střídavě, bez palistů. Rostlinné pletivo obsahuje myrosin. Rostliny hlíznatých druhů rostou zpočátku spíše vzpřímeně, dosahují výšky až 1 m a mají kratší lodyhy.

Čeleď lichořeřišnicovitých je tvořena sice jen jedním rodem, ale asi 95 druhy. Nejblíže příbuznou je čeleď Akaniaceae, čeleď se stromy vysokými až 20 m.

Oboupohlavné velké květy jsou souměrné, vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách. Květ obsahuje 8 volných tyčinek, synkarpní gyneceum srostlé ze 3 plodolistů, svrchní semeník s anatropními vajíčky a čnělky se třemi bliznami. Květ má nápadně zbarvených kalich, poskládaný z 5 lístků z nichž dva jsou menší; mívají barvu žlutou, oranžovou, červenou, fialovou nebo různě kombinovanou.

Po opylení hmyzem se vyvine třídílná tobolka, svraštělá nebo výjimečně křídlatá, se semeny bez endospermu. Druhy s hlízami se množí převážně vegetativně.

Celá bylina je poživatelná. Využívána je i čerstvá šťáva lichořeřišnice (např. v kapkách), ale také čerstvá či sušená semena, květy a listy.

Účinné látky

Mezi účinné látky obsažené v lichořeřišnici patří hořčičná silice, flavonoidy – isoquercitrin a kampferol, lutein a vitamin C.

Recepty z lichořeřišnice

Kapky z lichořeřišnice

Pokud vás trápí časté problémy s bolením v krku jako prevence a při prvních příznacích využijte kapky z lichořeřišnice – 10 kapek 3-5x denně, kapky působí velmi efektivně. Kapky jsou běžně k dostání například v lékárnách Dr. Max za cenu okolo 100 Kč. Z našich zkušeností můžeme využití kapek jen doporučit!

Čaj z lichořeřišnice

I když vás žádné problémy aktuálně netrápí, vzhledem k výše uvedeným kladným vlivům na lidské zdraví si můžete pravidelně připravovat čaj. Jak na to? Stačí jednu lžičku řezaných sušených listů zalít šálkem horké vody, nechat zhruba 10 minut louhovat a poté přecedit. V případě přípravy čaje z čerstvých listů doporučujeme použít dvě lžičky.

Lichořeřišnice, jak ji známe z Evropy, má pro nás význam převážně svým vzhledem, využívají ji zahradnicí k parkovým výsadbám i drobní pěstitelé do okenních truhlíků. Pro obvod And v Jižní Americe má, převážně lichořeřišnice hlíznatá, mnohem větší význam. Její hlízy jsou v mnoha horských oblastech stejně důležité jako brambory, zajišťují základní výživu obyvatel zemědělsky příliš neproduktivních území.

Je to rostlina s celou škálou látek s bakteriostatickým a insekticidním účinkem, používá se v lidovém léčitelství k léčbě nemocí ledvin, močového měchýře[5] a dýchacích cest, slouží jako diuretikum i k léčbě defektů kůže. Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum, pomáhá při salmonele, streptokoku i zlatému stafylokoku. Používá se též jako pomoc při padání vlasů a proti lupům.

Znáte Naděje-byliny.eu ?

Českou rodinnou firmu založenou oceňovanou bylinkářkou Mgr. Jarmilou Podhornou.

Koupit bylinky