Andělika lékařská

Home | Bylinky | Andělika lékařská

Andělika lékařská nazývaná též děhel lékařský (Archangelica officinalis) je dvouletá až víceletá mohutná bylina z čeledi miříkovitých. Botanický název Archangelica je odvozen z latinského archangelus = archanděl.

Andělika má řepovitý oddenek s hnědými kořeny. V prvním roce vytváří bohatou růžici přízemních listů, v druhém, třetím a čtvrtém roce kvete. Stonek dorůstá výšky až 250 cm.
Květenství tvoří velké polokulovité složené okolíky majícími průměr 10 – 15 cm. Jednotlivý okolík se skládá ze 14 až 40 hustých menších okolíčků s obalíčky. Drobné květy mají zelenavě bílou nažloutlou nebo narůžovělou pětičetnou korunou. Květy jsou oboupohlavné.
Plodem je nažloutlá široce eliptická dvojnažka s třemi hřbetními a dvěma postranními, v křídla rozšířenými žebry.
Kvete od července do poloviny srpna. Nejlépe se jí daří v teplých humózních půdách.
Plody přináší jen jednou, pak odumírá.

Jako koření se nejčastěji používají zralá semena, která se vydrolují z usušených okolíků, nebo na podzim dobývaný oddenek velikosti dětské pěsti, z něhož vyrůstají až 30 cm dlouhé vedlejší kořeny. Ty se splétají v cop okolo oddenku a suší pomalu při teplotě nepřesahující 35 až 40 °C (siličná droga). Sušení je velmi zdlouhavé. Vedle éterického oleje obsahují kořeny a plody hořčinu, pryskyřici a jiné látky. Při zpracování kořene je nutno brát v úvahu, že citlivým lidem vyvolává na rukou puchýře, a to zvláště při práci na slunci (fotodermakózy).

Účinné látky

Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, cukry a jiné látky.

Využití

Andělika lékařská je významnou léčivou rostlinou používanou již od středověku. Všechny části rostliny mají silně aromatickou vůni a ostrou, nahořklou chuť. Jako koření se nejčastěji používají zralá semena. Jako léčivá droga se používá kořen s oddenkem a to nejčastěji ve formě prášku či macerátu. Jako koření se přidávají do polévek, omáček a salátů. Ve středověku byl kořen užíván jako zvláště dobrý prostředek k odstraňování jedu z lidského těla. Mladé lodyhy, nakrájené na kolečka a nasycené horkým cukrovým sirupem, jsou chutnou ozdobou dortů.

Využívá se zejména v oblasti problémů s trávením: tlumí nadýmání, při hnilobné i kvasné dyspepsii, při nechutenství, zahlenění dýchacích cest a při žaludeční neuróze. Díky těmto vlastnostem bývá součástí žaludečních likérů z kořenů anděliky, chartreuse a benediktýnka. Působí také jako expektorans. Zevně jako antirevmatikum. Vnitřně v odvaru působí na nervovou soustavu, dále jako stomachikum a karminativum a má protikřečový účinek. Při zánětu ústní dutiny se užívá jako kloktadlo. Při hysterii a lehce zvýšené nervové vzrušivosti se používá jako přísada do koupele.

Vykuřovadlo Rymer Andělika Vykuřovadlo Rymer Andělika

Kořen anděliky má sladce zemitou vůni s lehce kořeněnými tóny. Dříve se používala jako ochrana proti moru a také se věřilo, že má moc zahánět čarodějnice. Dodnes se používá pro své výborné ochranné působení, a to proti černé magii i různým negativním silám. Má výborné očistné účinky a působí také příznivě na imunitní systém.

Použití: Hrstičku sušených kořenů nasypte na rozpálené uhlíky, do vykuřovací pícky nebo elektronické kadidelnice.

Koupit

 

Čaj z anděliky

Půl čajové lžičky nadrceného kořene anděliky dejte do hrnku a zalijte vroucí vodou. Nechte odstát asi 10-15 minut a pak přeceďte přes jemné sítko. Popíjet se může 1-2x denně.

Kořen anděliky můžeme také užívat ve formě prášku – 2 x denně na špičku nože. Příznivě působí při posilující koupeli – použijeme 200 g drceného kořene na koupel.

Víno z anděliky

5 lžic nasekaného kořene anděliky zalijte červeným vínem a nechte při teplotě cca 20 °C vyluhovat. Během louhování občas protřepejte. Po 2 dnech víno sceďte a popíjejte 3x denně před jídlem.

Andělikové mazání a lektvar pro zdraví

Nakrájejte najemno 100 g listů anděliky. Vložte je do nádoby s 50 ml vody a vařte tak dlouho, dokud nevznikne kašovitá hmota. Poté přidejte 200 ml olivového oleje nebo 500 ml vodky a nechte odstát. Po 10 dnech tekutinu přeceďte. V případě nachlazení si můžete připraveným roztokem mazat hrudník, popř. ho užijte k masážím při revmatických bolestech. Lektvar by se neměl užívat při žaludečních problémech. Jinak berte 3x denně 10 kapek, které jste předtím vmíchali do sklenice s teplou vodou či bylinkovým čajem.

Taoasis Meditao balzám z anděliky lékařské Taoasis Meditao balzám z anděliky lékařské

Hutnější balzám andělika z řady Taoasis Meditao je vhodný především do chladných zimních měsíců, kdy chrání pokožku před popraskáním a poskytuje jí intenzivní regeneraci. Obsahuje bambucké máslo, včelí vosk, andělikový a levandulový olej a olejový macerát z třezalky. Tato jedinečná receptura s vůní anděliky či levandule je vhodná také k ošetření nosu při rýmě a podobně.

Koupit